Diskuse pod články

Členové klubu Agape mají možnost diskutovat ve fóru přímo pod každým článkem. Fórum je zobrazeno pouze v případě, že je uživatel přihlášený na stránkách.

Nepřehlédněte

16.02.2013 | 10% sleva pro předplatitele magazínu na celý sortiment knih a nahrávek.

03.02.2013 | Z důvodu změny Klubu Agape na Magazín Agape byla aktualizována Pravidla používání služby. Předplacené členství v klubu bylo automaticky převedeno na předplatné magazínu ve stejné délce trvání.

21.11.2010 | Právě jsme zavedli novinku Kolektivního léčivého působení na člověka.

Povídání o mandalách - Lucie Hrochová

   Malování je nádherný způsob tvořivosti, kdy lidský duch má možnost se projevit, dát o sobě vědět. Jistě znáte mnohá umělecká díla, která na Vás působí povzbudivým, optimistickým či povznášejícím dojmem. Známe obrazy květin, luk hýřících barvami, krásných žen vyzařujících ušlechtilost a čistotu, mužů, z nichž čiší bojovnost, síla a čest. Známe díla mistrů oslavujících Boží působení, ať už je to v obrazech, sochách nebo stavbách. „Umění“ posledních desetiletí nás však také chce učit znát díla působící až destrukčně. Při jejich pozorování můžete vnímat, že se umělce dotkl démon. Možná pocítíte i zoufalý pláč uvězněného tvůrcova ducha a přímo před sebou vidíte zhmotněné jeho volání o pomoc. Každý autor předává svým tvořením do obrazu své momentální vnitřní rozpoložení a takovéto dílo je pak silným energetickým zářičem. Jestli pozitivním či spíše negativním, to musí svým cítěním rozpoznat pozorovatel sám. Buďme proto opatrní na to, jakými uměleckými díly zdobíme své domovy.

   Malování mandal je jednou z možností, jak si pozitivní energetický zářič namalovat sám. S pomocí pastelek je možné do obrazu vložit své vlastní cítění, a tím je jakoby zhmotnit, učinit viditelným. Někdy mají lidé z kreslení obavy, strach, nechuť kořenící někde hluboko v lidské duši, avšak vymalovávání mandal může tyto obavy rozpustit.

Jak malovat
   Jestliže jste se rozhodli nabízenou mandalku vymalovat, budete k tomu potřebovat pastelky různých barev a odstínů a ořezávátko, aby vás nerušilo, že se právě ta barvička, kterou potřebujete, zlomila. Pak si najděte ve svém dni chvíli klidu, kdy Vás nebude nikdo vyrušovat. Uvařte si třeba čaj pro dobrou pohodu, zapalte svíčku jako připomínku stálé Boží přítomnosti, a můžete se pustit do práce. Mandaly ožívají ve světě myšlenek, cítění a jemných energií, a proto doporučuji v blízkosti vypnout televizi, počítač, a i mobilní telefon raději odložte někam stranou. Někomu možná vyhovuje relaxační hudba, ale jestliže chcete malovat svou mandalu, nechte raději působit ticho.

   A potom? Nalaďte se na své nitro, na lásku a harmonii v sobě, na víru a světlo v sobě a na to, co chcete mandalou zviditelnit, a jednoduše malujte. Symboliku barev pro tuhle práci nepotřebujete. Každá barva nebo její odstín v sobě zahrnuje pozitivní i negativní aspekt a rozumové rozhodování, zda použít tu či onu pastelku, práci narušuje. Zeptejte se svého citu, a on Vám tu správnou barvu pomůže vybrat. Můžete jednotlivé plošky prostě vymalovávat, můžete stínovat, ty které chcete nechat bílé jednoduše nevybarvíte. Máte-li k dispozici například 3 odstíny od jedné barvy, můžete plošku při vybarvování stínovat od nejtmavší až k nejsvětlejší. Jednotlivé linie je možné barevně zvýraznit a kdyby se vám některá mandala zdála příliš hustá a nepřehledná, jednoduše některé linie pastelkami zamalujte v rámci většího motivu. A nebo můžete i něco dokreslit. Zkrátka při tomto způsobu tvoření je dovoleno cokoli. Důležitý je zde jen a jen váš cit a naladění.

   Pastelkami tak přenesete do obrázku svou vlastní energii lásky a harmonie. Vytvoříte krásný energetický zářič, který si jistě zaslouží být někde vystaven. Pamatujte, že každá mandala svou energii časem vyčerpá, a tak budete-li cítit, že už se na dané místo nehodí, prostě ji odstraňte. A třeba zkuste vymalovat znovu – bude úplně jiná, nová a opět plná harmonizující energie.


1. Adventní mandala

   Jako první jsem pro Vás připravila mandalu adventu. Svým citem s pomocí barev se pokuste zachytit, co Vám tento čas přináší. Někomu možná vzpomínky na dětství, kdy čistá dětská duše s vírou a netrpělivostí prožívala to dlouhé čtyřnedělní čekání na slavnostní večer narození Ježíše. Můžete si připomenout vůni babiččina vánočního cukroví, přípravy bytu na slavnostní večer, tajemství ukrytých balíčků, těšení na zářivý vánoční stromek a otázky, zda se vaše přání vyplní. A konečně tolik toužebně očekávané dny, kdy se všechen čas jakoby zastavil a lidé někdy s hodně hluboko ukrytou vírou v Boží lásku alespoň na krátký čas k sobě nacházeli cestu. Cestu lásky, odpuštění, dobra a přání všeho dobrého všem živým bytostem.

   Možná Vám Vaše cítění pomůže zachytit okamžiky svého současného vnímání adventu. S chvějícím srdcem očekáváme slavnostní připomínku příchodu Boží lásky na Zemi. Je to doba příprav, zamyšlení, zastavení se a hledání v sobě samém, doba naděje a sbírání odvahy k dalšímu možnému kroku kupředu, blíž ke Světlu. Vždyť touha po Světle je nejsilnější touhou každého lidského ducha, ať už je uložena jakkoli hluboko. A právě v očekávání svátku narození Ježíše můžeme o něco snadněji uvidět cestu, kudy a jak postoupit dál.

   Při Vašem malování Vám přeji hodně radostných chvil. 
   Převzato ze stránek www.ao-institut.cz 
 
 

 
Hodnocení
Aktuální hodnocení: 5 (12 návštěvníků)
© 1997 - 2022 Agape Brno
všechna práva vyhrazena
předplatné magazínu | vydavatelství | mapa stránek | kontakt
Hluboká 5, 639 00 Brno | tel.: 775 563 052 | info@agapebrno.cz
Tyto webové stránky používají k poskytování svých služeb soubory Cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů Cookies.