Diskuse pod články

Členové klubu Agape mají možnost diskutovat ve fóru přímo pod každým článkem. Fórum je zobrazeno pouze v případě, že je uživatel přihlášený na stránkách.

Nepřehlédněte

16.02.2013 | 10% sleva pro předplatitele magazínu na celý sortiment knih a nahrávek.

03.02.2013 | Z důvodu změny Klubu Agape na Magazín Agape byla aktualizována Pravidla používání služby. Předplacené členství v klubu bylo automaticky převedeno na předplatné magazínu ve stejné délce trvání.

21.11.2010 | Právě jsme zavedli novinku Kolektivního léčivého působení na člověka.

IV. Povídání o mandalách - Luce Hrochová

Téměř celou 2000 let starou Evropou se prolíná rozvoj a vývoj křesťanství v jeho v průběhu staletí rozmanitých podobách. Mohlo by se zdát, že dnešní církev mandaly s učením svého náboženství rozhodně nechce spojovat a přece ty nejkrásnějších z nich najdeme jako součást monumentálních staveb z doby pevné vlády a rozkvětu křesťanství – v gotických katedrálách. Do dnešních dob není příliš jasné, jak gotika bez jakékoli přípravné fáze mohla provést v tak krátkém čase (převážně v průběhu 11. a 12. století) takové množství úžasných staveb. Neexistuje žádný nám známý chybný pokus, žádný vývoj ke gotice. V gotických katedrálách vzniklých zejména na území Francie a Anglie, ale i jiných států Evropy se dodnes návštěvníkům tají dech nad jejich velkolepostí. A právě nedílnou součástí těchto staveb jsou průčelní kruhová okna – rozety.
Stejně jako ty v Tibetu jsou plné mytologických výjevů a symbolů, tentokrát však pro nás lépe srozumitelných. Jednoznačně nacházíme biblické motivy, ale kromě nich můžeme objevit i znamení čtyř přírodních živlů (oheň, voda, země, vzduch), alchymistické pomůcky a symboly a zobrazení astrologických vztahů. Skoro každá druhá gotická okenní růžice je sestavena podle klíče dvanácti znamení zvěrokruhu. Ve středu pak bývá často bílá barva či podoba Krista – co dodat? Jen skrze něj vede cesta k Bohu.
Některé tyto sakrální stavby mají v sobě ještě jednu mandalu. Na podlaze. V podobě labyrintu se vine symbolická cesta hledání člověka, někdy více vzdálená od středu, jindy se k němu přibližující. Každá z těchto cest nakonec končí uprostřed.
Dnes nám neznámí stavitelé katedrál byli vedeni tak, aby jejich stavby byly důkazem schopnosti lidské tvořivosti a touhy ducha, která propojena s vedením shůry je schopna vykonat úžasné dílo přetrvávající staletí a oslavující Boží velikost . Jako volání lidské duše se skrze lomené oblouky celé chrámy vypínají k nebi. A rozeta? Sama o sobě symbolem lásky přivádí světlo dovnitř do chrámu, kde pokorou naplněná duše poutníka spočine užaslá v posvátném klidu. Jeho duch se v tiché modlitbě naplňuje touhou po Božím přítomnosti.

Budete-li mít někdy možnost navštívit některou s těchto úžasných staveb, nechte na sebe chvíli působit krásu světla procházející skrze gotickou rozetu. Pravděpodobně nerozeznáte jednotlivé motivy, ale jistě kromě silného zážitku estetického můžete zažít i „dotek Božího Světla“ ve své duši.
 


Katedrála Sv. Víta


Mandala bezpodmínečné lásky

Pojem bezpodmínečná láska se pro někoho zdá být pojmem velmi obsáhlým a někteří lidé naopak ani nevědí, co si pod ním mají představit. Někdo lásku omezuje na vzplanutí k jedné fyzické osobě, někdo ji dokáže nasměrovat k více lidem a učí se je přijímat právě takové jací jsou. Někdo bezpodmínečnou láskou chápe Boží působení na Zemi. Asi bychom společně našli spoustu možných vysvětlení a definic slova Láska. Pravdou společnou všem však zůstává, že bezpodmínečná láska člověka k celému stvoření, které jej obklopuje je největší touhou lidského ducha a cestou ke Světlu.
A tak se spolu s mandalou můžeme pokusit v sobě objevit cítění, které to dokáže. Slova jsou často příliš omezující a neumíme jimi správně vyjádřit svou představu či prožitek a tak nechme za slova mluvit své srdce a pomocí barev přenesme prožívané rozpoložení do obrazce.
Chcete-li, můžete vymalovat kteroukoli z podob lásky – k partnerovi či partnerce a obrázek svému milovanému pak věnovat. Spolu s ním dostane čisté energie Vašeho citu. Nebo vymalovat svou lásku k dětem a obrázek pověsit v dětském pokoji. A nebo se pokusit namalovat lásku k sobě samému. Pro někoho je to velmi obtížný úkol. Člověk snažící se jít duchovní cestou často umí rozdávat lásku svým blízkým, ale dát ji sám sobě, přijmout sebe takového jaký je, to nějak neumí. Darujte sami sobě malý dárek a vymalujte mandalu bezpodmínečné lásky k jedné krásné bytosti. Takové, jaká zde ještě nebyla, bytosti hledající cestu ke štěstí, toužící žít život v harmonii s celým stvořením, bytosti snažící se naplnit svůj život bezpodmínečnou láskou. Namalujte mandalu pro SEBE.
 

Jak malovat

Jestliže jste se rozhodli nabízenou mandalku vymalovat, budete k tomu potřebovat pastelky různých barev a odstínů a ořezávátko, aby vás nerušilo, že se právě ta barvička, kterou potřebujete, zlomila. Pak si najděte ve svém dni chvíli klidu, kdy Vás nebude nikdo vyrušovat. Uvařte si třeba čaj pro dobrou pohodu, zapalte svíčku jako připomínku stálé Boží přítomnosti, a můžete se pustit do práce. Mandaly ožívají ve světě myšlenek, cítění a jemných energií, a proto doporučuji v blízkosti vypnout televizi, počítač, a i mobilní telefon raději odložte někam stranou. Někomu možná vyhovuje relaxační hudba, ale jestliže chcete malovat svou mandalu, nechte raději působit ticho.

A potom? Nalaďte se na své nitro, na lásku a harmonii v sobě, na víru a světlo v sobě a na to, co chcete mandalou zviditelnit, a jednoduše malujte. Symboliku barev pro tuhle práci nepotřebujete. Každá barva nebo její odstín v sobě zahrnuje pozitivní i negativní aspekt a rozumové rozhodování, zda použít tu či onu pastelku, práci narušuje. Zeptejte se svého citu, a on Vám tu správnou barvu pomůže vybrat. Můžete jednotlivé plošky prostě vymalovávat, můžete stínovat, ty které chcete nechat bílé jednoduše nevybarvíte. Máte-li k dispozici například 3 odstíny od jedné barvy, můžete plošku při vybarvování stínovat od nejtmavší až k nejsvětlejší. Jednotlivé linie je možné barevně zvýraznit a kdyby se vám některá mandala zdála příliš hustá a nepřehledná, jednoduše některé linie pastelkami zamalujte v rámci většího motivu. A nebo můžete i něco dokreslit. Zkrátka při tomto způsobu tvoření je dovoleno cokoli. Důležitý je zde jen a jen váš cit a naladění.

Pastelkami tak přenesete do obrázku svou vlastní energii lásky a harmonie. Vytvoříte krásný energetický zářič, který si jistě zaslouží být někde vystaven. Pamatujte, že každá mandala svou energii časem vyčerpá, a tak budete-li cítit, že už se na dané místo nehodí, prostě ji odstraňte. A třeba zkuste vymalovat znovu – bude úplně jiná, nová a opět plná harmonizující energie.

Převzato ze stránek www.ao-institut.cz
 
Hodnocení
Aktuální hodnocení: 5 (7 návštěvníků)
© 1997 - 2020 Agape Brno
všechna práva vyhrazena
předplatné magazínu | vydavatelství | mapa stránek | kontakt
Hluboká 5, 639 00 Brno | tel.: 775 563 052 | info@agapebrno.cz