Diskuse pod články

Členové klubu Agape mají možnost diskutovat ve fóru přímo pod každým článkem. Fórum je zobrazeno pouze v případě, že je uživatel přihlášený na stránkách.

Nepřehlédněte

16.02.2013 | 10% sleva pro předplatitele magazínu na celý sortiment knih a nahrávek.

03.02.2013 | Z důvodu změny Klubu Agape na Magazín Agape byla aktualizována Pravidla používání služby. Předplacené členství v klubu bylo automaticky převedeno na předplatné magazínu ve stejné délce trvání.

21.11.2010 | Právě jsme zavedli novinku Kolektivního léčivého působení na člověka.

III. Povídání o mandalách - Lucie Hrochová

V současnosti asi nejvíc známé a živé jsou mandaly tibetské. Tibetští mniši působící v chrámech po celém světě vytvářejí tyto obrazce různými způsoby. Jsou malovány na plátno, vysypávány z písku do podoby kruhů nebo dokonce stavěny do trojrozměrné podoby chrámu či mytické hory. Jen pro představu při bočním pohledu je taková stavba modelem několikapatrového bohatě zdobeného chrámu. Při pohledu z shora pak vidíte dokonalou, složitě členěnou mandalu.
Jedním ze způsobů tvorby tibetských mandal je její vysypávání z barevných písků. Obrazec o průměru často větším než jeden metr je předkreslen na podlahu a poté několik dní trpělivě vysypáván barevnými písky. Celý proces přípravy a samotné tvorby je doprovázen obřady proseb a očisty ve prospěch božstva, pro které je mandala vytvářena. V takovém obraze nic není náhoda. Každý tvar, každé použití barvy, zobrazení symbolů, božstev, vše má svůj pevný řád, a smysl. Při závěrečném náboženském obřadu je pak mandala rituálně smetena a předána zpět zemi, odkud vzešla – písek je rozprášen do větru nebo vysypán do řeky. Jedná se o symbolické vyjádření pomíjivosti života. Každá práce s těmito obrazci v rukou tibetského mnicha je vždy silně produchovněná a podléhá přísným pravidlům buddhistického náboženství.
 3. Pomoc planetě Zemi

Mandala pomoci planetě Zemi má trochu hustší linie. Nabízí se zde možnost některé z nich přemalovat v rámci většího motivu, nebo nechat mandalu na kopírce zvětšit. Doporučuji tento obrázek vymalovávat od okraje ke středu, tedy od projevu ve hmotnosti, k samotnému středu – srdci Země. Platí zde však „zlaté pravidlo - cítíte-li to jinak, vždy malujte podle sebe“.
Až budete s prací hotovi, podívejte se na obrázek z větší dálky, jakoby rozostřeně. Jednotlivé linie a tvary se rozplynou, vystoupí barvy a mandala se celá promění. Je to vždy takové malé překvapení a nečekaná odměna, bonus pro malujícího.

Planeta Země je naší Matkou, která nám každý den dává to nejlepší pro život. Vodu, vzduch, potravu, oblečení. Kvalita těchto darů je však ovlivňována lidským konáním a vztahem k Zemi. To co dýcháme, jíme, pijeme je odrazem nás samých. Syntetické výrobky a pokřivený vztah k přírodě a zemědělství nemohou nikdy nahradit dary Země ve kterých je láska, světlo a veliká moudrost směřující k vývoji ducha člověka. Člověk však dlouhodobě ve vztahu k Zemi porušuje zákon dávání a braní a co zasíváme, to také sklízíme.
Tak jako lidské tělo má i Země obrovskou samouzdravovací schopnost. Avšak stejně jako onemocnění u člověka i onemocnění Země má svou hranici, ze které je návrat těžký, ne-li nemožný. V lidských silách však JE pomáhat uzdravovat Zemi a to jak po její fyzické stránce tak i duchovní. Vždyť síla dobrých myšlenek, touha po kráse, lásce, harmonii zaměřená k Zemi je jen poněkud pozapomenutou schopností lidského ducha.
Před malováním této mandaly si zkuste uvědomit co všechno dává Země nám a co my jí vracíme. Není to zrovna povznášející poznání. Může však být odrazovým můstkem ke změně. V rovině fyzické o třídění odpadů, používání ekologických čistících a pracích prostředků i v domácnostech toho bylo napsáno hodně a v rovině duchovní? Vymalujte svou lásku a touhu po pomoci planetě Zemi. Pokuste se naladit na obraz jejího zdraví a krásy tak, jak bylo ve stvoření chtěno a rozvíjejte tuto představu při malování a pak vždy, když Vám přijde na mysl. Milujme svou Zemi, svými skutky jí dávejme lásku vždyť s jejím zdravím tak úzce souvisí i zdraví naše. Co děláme pro Matku Zemi děláme také pro sebe, pro své děti.

 


Jak malovat
Jestliže jste se rozhodli nabízenou mandalku vymalovat, budete k tomu potřebovat pastelky různých barev a odstínů a ořezávátko, aby vás nerušilo, že se právě ta barvička, kterou potřebujete, zlomila. Pak si najděte ve svém dni chvíli klidu, kdy Vás nebude nikdo vyrušovat. Uvařte si třeba čaj pro dobrou pohodu, zapalte svíčku jako připomínku stálé Boží přítomnosti, a můžete se pustit do práce. Mandaly ožívají ve světě myšlenek, cítění a jemných energií, a proto doporučuji v blízkosti vypnout televizi, počítač, a i mobilní telefon raději odložte někam stranou. Někomu možná vyhovuje relaxační hudba, ale jestliže chcete malovat svou mandalu, nechte raději působit ticho.

A potom? Nalaďte se na své nitro, na lásku a harmonii v sobě, na víru a světlo v sobě a na to, co chcete mandalou zviditelnit, a jednoduše malujte. Symboliku barev pro tuhle práci nepotřebujete. Každá barva nebo její odstín v sobě zahrnuje pozitivní i negativní aspekt a rozumové rozhodování, zda použít tu či onu pastelku, práci narušuje. Zeptejte se svého citu, a on Vám tu správnou barvu pomůže vybrat. Můžete jednotlivé plošky prostě vymalovávat, můžete stínovat, ty které chcete nechat bílé jednoduše nevybarvíte. Máte-li k dispozici například 3 odstíny od jedné barvy, můžete plošku při vybarvování stínovat od nejtmavší až k nejsvětlejší. Jednotlivé linie je možné barevně zvýraznit a kdyby se vám některá mandala zdála příliš hustá a nepřehledná, jednoduše některé linie pastelkami zamalujte v rámci většího motivu. A nebo můžete i něco dokreslit. Zkrátka při tomto způsobu tvoření je dovoleno cokoli. Důležitý je zde jen a jen váš cit a naladění.

Pastelkami tak přenesete do obrázku svou vlastní energii lásky a harmonie. Vytvoříte krásný energetický zářič, který si jistě zaslouží být někde vystaven. Pamatujte, že každá mandala svou energii časem vyčerpá, a tak budete-li cítit, že už se na dané místo nehodí, prostě ji odstraňte. A třeba zkuste vymalovat znovu – bude úplně jiná, nová a opět plná harmonizující energie.

Převzato ze stránek www.ao-institut.cz
 
Hodnocení
Aktuální hodnocení: 5 (4 návštěvníků)
© 1997 - 2022 Agape Brno
všechna práva vyhrazena
předplatné magazínu | vydavatelství | mapa stránek | kontakt
Hluboká 5, 639 00 Brno | tel.: 775 563 052 | info@agapebrno.cz
Tyto webové stránky používají k poskytování svých služeb soubory Cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů Cookies.