Diskuse pod články

Členové klubu Agape mají možnost diskutovat ve fóru přímo pod každým článkem. Fórum je zobrazeno pouze v případě, že je uživatel přihlášený na stránkách.

Nepřehlédněte

16.02.2013 | 10% sleva pro předplatitele magazínu na celý sortiment knih a nahrávek.

03.02.2013 | Z důvodu změny Klubu Agape na Magazín Agape byla aktualizována Pravidla používání služby. Předplacené členství v klubu bylo automaticky převedeno na předplatné magazínu ve stejné délce trvání.

21.11.2010 | Právě jsme zavedli novinku Kolektivního léčivého působení na člověka.

Daniela Filipi - Krokovy dcery

dcery-Krokovy1.JPG


Kosmas píše: "A poněvadž tato země za těch časů ležela nedotčená rádlem a do té doby ještě do ní nevešel člověk, který by se jí dotkl, uznávám za vhodnější o její úrodnosti či neúrodnosti pomlčeti, než říci něco nezaručeného. Když do těch pustin vstoupil člověk, ať to byl kdokoli - neznámo s kolika lidmi - hledaje příhodných míst k lidským příbytkům, přehlédl bystrým zrakem hory a doly, pláně a stráně, a tuším kolem hory Řípu mezi dvěma řekami, Ohří a Vltavou, prvá zařídil sídla, prvá založil obydlí a radostně na zemi postavil bůžky, jež s sebou na ramenou přinesl.“ Kosmas se také zmiňuje o Krokově odvaze, rozvážnosti a moudrosti a zřejmě neodešel přirozenou smrtí "A poněvadž lidu pravdivě předpovídala (Libuše) mnoho budoucích věcí, celý ten kmen sešel se po usmrcení jejího otce k obecné radě a ustanovil ji sobě za soudce."
 
„Krokovy dcery, jako štíhlé lilie nad květy luční, moudrostí a mysli ušlechtilou i spanilost tváře a postavy, jež byla krásně na výsost urostlá, takže byly na odiv všem.“ Tento ušlechtilý popis od Jiráska mně pohladil na duši a tak jej uvádím pro vcítění se rovněž do duše našeho národa, která obsahuje v ženském principu tři elementy a to jsou: Kaziduše vůle, což se projevuje ve své věrnosti, sebekázni a šlechetných počinů pro své okolí, zejména pro léčivé dary, bylinky od Matky Země, láska k přírodě, k bohu a svému okolí. Teta – duše citu, láska k dětem i mužům, projev slova řečnického i zpěvného, útěcha, pohlazení, silná empatie. Libuše – duše vědomá, duchovní zření, laskavost, smysl pro spravedlnost, moudrost a umění, láska ke všemu živému. Kde se vzaly tak ušlechtilé duše a kdo je jejich Matka? Nikde o ní ani zmínka, jen snad v jedné německé pohádce. Zde se pojednává o tom, jak Krok chtěl pokácet dubový háj a tu se mu zjevila dubová víla, která mu za výměnu svého života povila tři dcery, nejkrásnější květy široko, daleko. Ať už to bylo jakkoliv v knize života je duchovní záznam o tom, jak tyto čisté duše obdařila přímo Matička země svými ušlechtilými dary a ctnostmi.  Takové symboly ženského principu, které se čas od času rodí, aby prosvítily božím světlem své okolí a byly zdárným příkladem pro růst a vývoj v každé své době.  Tento prastarý základ duše, jež má ve svém nitru každý z nás nám tiše šeptá skrze srdce a Ducha našeho národa:

Najdeš mne v jasných světelných pláních,
Kde zářící krása životní síly tvoří,
Na dně světa mně hledej, kde si duše chtějí vyprosit milost boží,
svou láskou, jež vlastní bytost v duchovním světě zří.

Níže na obrázku, který jsem namalovala díky inspiraci živého snu jedné maminky jsou zachyceny symboly stromu poznání, stromu lípy – národní symbol,  symbol moudrosti -  sova. Symbol léčivého poháru sv. grálu, klasů a poctivé práce s láskou. Ježíšova hůl, jež zapisuje každou duši do své knihy života. Symbol beránka – oběti ve jménu Krista. Pták Fénix znovuzrození ze svého popela, což symbolizuje poznání a hříchy každého z nás.  Květiny v košíku jsou symbolem svobody – sedmikrásky, růže - symbol lásky a lilie – symbol čistoty a spravedlnosti boží. Oko v šesticípé hvězdě – čisté zření z duchovní roviny Krista. Hrad grálu – sídlo ducha v duchovní rovině a nakonec bílá holubice - symbol Ducha svatého, který vše posvěcuje.

Na levé straně obrázku ,,Teta,, se svými symboly pro cit (pohár), uprostřed ,,Libuše,, se svými symboly (boží oko) pro moudrost a spravedlnost v lásce boží a na pravé straně ,,Kazi,, se svými symboly kázně, poznání (jablko) a čistého svědomí.

Tolik krátce o duši a Duchu našeho národa, který spočívá v jednotě a dává nám sílu pro naše bytí, pokud ovšem budeme chtít čerpat tyto vzácné hodnoty a předávat dál.

Předávám s láskou a božím požehnáním Daniela
Hodnocení
Aktuální hodnocení: 5 (32 návštěvníků)
© 1997 - 2024 Agape Brno
všechna práva vyhrazena
předplatné magazínu | vydavatelství | mapa stránek | kontakt
Hluboká 5, 639 00 Brno | tel.: 775 563 052 | info@agapebrno.cz
Tyto webové stránky používají k poskytování svých služeb soubory Cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů Cookies.